Jdi na obsah Jdi na menu
 

Valtice 2012 - hlášení

 

Valtice 2012
 
II. valtické manévry
 
  Člověk dostal některé dovednosti při narození od přírody, ale další se musel naučit a ty, co se naučil často zapomíná. Pro vojáky se proto konají manévry nebo-li vojenská cvičení. Mladí se něco naučí a staří si vše co zapoměli osvěží.
Od čtvrtka 12. dubna do neděle 15. dubna se uskutečnily v zámeckém parku ve Valticích „II.valtické manévry“ vojáků napoleonského re-enactmentu. I vojáci 5. kolony lační po výcviku se tohoto cvičení zúčastnili.
 
 
   Čtvrtek 12. dubna - odpoledne :
   první vojáci staví v zámeckém parku vojenské stany, svoje dočasné příbytky po dobu vojenského cvičení, a v místní nálevně usedají k poradě, kterou po uzavírací době přesunuli do tábora. Ve staně se stolem a židličkami pokračovali v poradě do půlnoci. Když šli spát do svých stanů, na cestu jim svítil měsíc.
 
   Pátek 13. dubna - ráno :
   teplota vzduchu je rovná 0°C, mlha se válí po zámeckém parku jako v Londýně, ale vojáky to jen utužuje.
 Do tábora přijíždějí další vojáci, kteří se zúčastní pochodu Lednice obelisk – Valtice tábor v zámeckém parku. Vojenský pochod je součástí vojenských manévrů a veškerých bojových dovedností. Z historie víme, že rychlý a vytrvalý pochod často ovlivnil výsledek bitvy.
  V 9,00 hod. usedáme do připravených povozů a přesouváme se z Valtic do prostoru mezi Lednicí a Podivínem a odtud pěšky k obelisku ( obelisk se nacházá v oploceném prostoru, který je přístupný jen pěším, cyklistům a správci pozemku. U obelisku se dozvídáme kdo ho nechal postavit a u jaké příležitosti.
   V koloně vyrážíme na vlastní pochod, vracíme se k vstupní bráně a nasedáme opět do povozů ( od obelisku do Lednice vede jen jedna cesta a to je celkem frekventovaná silnice, kterou tímto manévrem vypouštíme z programu pochodu ), přesouváme se k umělé zřícenině Janova hradu. Tam parkujeme povozy a už pokračujeme jen po svých. U Janova hradu se ještě mírně posilujeme tekutinami a chlebem, protože další úsek trasy pochodu neposkytuje možnosti občerstvení.
Mlha se rozplynula a sluníčko nás lehce zahřívá a dodává důvod k ještě lepší náladě. Od Janova hradu naše trasa pokračuje okrajem Lednice, kterou jsme opravdu jen štréchli a po polní cestě  přicházíme k rybníkům „Prostřední rybník“ a „ Mlýnský rybník“ tam děláme zastávku k občerstvení z vlastních zásob a k úpravě výstroje. Mezi těmito rybníky je hráz po které vede jednokolená žel. trať a polní cesta, po které pokračujeme dál okolo hospodářského objektu z roku 1809 nazvaný „ Nový dvůr“ zalesněnou částí tkz. Lednicko - Valtického areálu směrem k Valticím. Tento areál je protkán řadou cest, které přivádí návštěvníky k stavbám rozsetým po celém areálu. Naše kroky však míří tou nejpřímější cestou do Valtic, tato cesta je nazývána od Lednice po velkou křižovatku lesních cest „ Valtická alej „ a od křižovatky do Valtic „ Ladenská alej.“ Tato alej v minulosti sloužila jako spojnice mezi městy Valtice a Lednicí v dobách , kdy se Valtice  nacházeli v Rakousku a Lednice na Moravě.
  Sluníčko už pěkně hřálo a nám po zádech tekli potůčky potu až do bot, tak jak už to u pochodů bývá. Krátké zastávky nám posloužili k oddychu a k opětovnému sešikování, pochodová kolona se nám dost protahovala a do Valtic jsme chtěli vpochodovat v ucelené koloně. Poslední úsek pochodu, průchod Valticemi od severu k jihu do tábora v zámeckém parku už byl příjemnou procházkou neboť vidina občerstvení a odpočinku nám dodala sílu.