Jdi na obsah Jdi na menu
 

Pomník na Starých vinohradech

 
 
16.9.2010
 
„Pieta nebo sklad pomníků?”

      Bojiště je rozsáhlé a padlých bylo mnoho, ideální vzpomínkou na tyto smutné události je malý pomníček s připomínkou, co se na tom či onom místě odehrálo, nebo pomníček či deska na zdi připomínající místa hromadných hrobů. Budováním pomníků, které určují, kde se kdo, kdy a s kým potkal, se stane bojiště skladištěm pomníků různých tvarů a velikostí u kterých postrádám pietu.
      Ale není přátelé všemu konec. V posledním Bulletinu ČSNS Číslo 46 / srpen 2010 je na straně 8 obrázek studie pomníku, který má dle textu u obrázku stát na Starých vinohradech. Vím, že studie ještě nic neznamená, ale je to zajímavé, čím se architekti zabývají. Důvod, proč by tam měl stát, nevím, požádal jsem ČSNS o bližší informace o této studii, hlavně kdo je iniciátorem této studie. Odpověď jsem nedostal, ale pátrám dál.
 
 
25.6.2011
„Slavkovské bojiště, pomníků skladiště!”
 
Záhada tajemného pomníku je odhalena.
 
Iniciátorem stavby pomníku na Starých vinohradech je společnost Mohyla míru - Austerlitz o.p.s. v čele s předsedou ing. arch. Jaroslavem Klaškou, který je v současné době starostou Šlapanic. Společnost Mohyla míru o.p.s. je obecně prospěšná společnost, která si dala do výčtu dobrých skutků tyto činnosti:
 
     Druh obecně prospěšných služeb: 
 
    - dokumentace stavu kulturních a uměleckých památek památkové
 zóny bojiště bitvy u Slavkova
    - vytváření a využívání zdrojů ve prospěch kulturních,
   krajinných a uměleckých památek ležících na území památkové
   zóny podle vyhl. č. 475/1992 Sb., služba a pomoc k jejich
   záchraně, ochraně a udržování.
 
Nabízí se zde mnoho otázek, např. otázka jakou měrou přispěje pomník na Starých vinohradech k záchraně, ochraně nebo k udržování uměleckých památek ležících na území památkové zóny. Další otázkou je proč se O.P.S nevěnuje činnostem, ke kterým se zavazuje při svém založení. Při pohledu na jejich webové stránky, které jsou graficky pěkné a technicky zdařilé, se čtenář dozví různé informace o bojišti, o obcích ležících na něm, ale informace o činnosti O.P.S jsou ubohé. A další otázka je, proč O.P.S na návrh pomníku nevypsala výběrové řízení a oslovila jen jednu skupinu architektů, vždyť se jedná o dílo za 6 mil. korun. Stavba pomníku je v Blažovicích a okolí diskutována z různých pohledů - zda ano či ne, pokud ano, tak jakou podobu pomníku dát, co nám pomník přinese, nebo co nám pomník vezme.
 
Můj názor je, že megapomníky bojiště nepotřebuje. Navržený pomník je pouze výtvorem architektů, kteří berou úctu k padlým a veškerou pietu, co padlým náleží, jako prostý a chladný způsob seberealizace a O.P.S. Austerlitz jako způsob vlastního zviditelnění. Po bojišti je rozseto mnoho pomníčků připomínajících místa bojů nebo označujících místa lazaretů a hromadných hrobů. Tyto malé a skromné stavbičky přesně zapadají do filozofie vlastní piety, to znamená, že člověk přicházející k místu piety by se neměl v žádném případě svým chováním, a tím je myšlena i stavba pomníků, povyšovat nad mrtvé, ale svou skromností a pokorou vyjádřit svou úctu. Přesným opakem je právě navrhovaná stavba.
 
 
Pár ukázek pomníčků 
 
Zbýšov                  Kobylnice                  Mikulov 
 mikulovpommaly.jpg
zbysovpommaly.jpgkobylnicepom-maly.jpg 
 
 
 
 
 
 
 
 Předkládám Vám veškeré informace, které o pomníku mám.
 
 

 Svůj názor napište do šochtlíku na Napoleonice

nebo na BLOGU  Jirky Kovaříka

...