Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kuželovský Větřák 2007 - Pochod

16. 4. 2007

Kuželovský Větřák se skládal ze dvou na sebe navazujících akcí.

                1)       Pochod Veselí na Moravě – Kuželov

  2)       Výcvik   re-enactmentu v Kuželově

 

 

     Pochod Veselí na Moravě – Kuželov

 

16. března se vojáci 3057é formovali u obchodního domu žida Lídla, aby v  9,00 hod. vyrazili  na pochod Veselí – Kuželov. Začátek pochodu se však  posunul na 10.00 hod, neboť porada štábu 5. kolony před vlastním pochodem se mírně protáhla. Tuto hodinku mužstvo využilo k opakování si vojenských řádů a předpisů a k občerstvení.

 Před zahájením pochodu a další asi 2 hodiny během pochodu nás obtěžovali písaři kanceláře zvané Česká televize. Na jejich dotazy jsme odpovídali opatrně abychom nevyzradili nějaké vojenské tajemství, České království totiž patří pod nepřátelskou Rakouskou korunu.

ObrazekV 10.00 hod. jsme opravdu vyrazili na pochod. Veselští mládenci vytýčili trasu asi 17 km a protože přední hlídky, zvědové a ani podplacení hospodští nám nehlásili žádný výskyt nepřátelských vojsk, tak jsme se kochali krásnou přírodou. Veselští chlapci nás provedli místy kde prožili své mládí. Ukázali nám kde vykouřili svou první dýmčičku, kde vypili svůj první litřík vína či půlčáček kořalky a místa kde položili do trávy svou první dívku.

Cesta nám krásně ubíhala a počasí nám také přálo, jen dotěrní písaři ČT stále naléhali, že nás chtějí zachytit obrazem do  kamery zapůjčené od  bratří Lumiérů při obědě. Obrazek Po krátké poradě jsme souhlasili abychom lidem žijícím na Moravě ukázali život francouzských vojáků a výdobytky francouzské revoluce  tj. slušné vychování, gramotnost, pohostinnost a plné talíře jídla. Nemuseli jsme se zdržovat s přípravou složitější stravy a oběd byl opravdu lehký neboť veškerou energii k dalšímu pochodu nám dodala NTS..

A nebyla by to slavná 5. kolona, kdyby během pochodu neprováděla výzkum používání a aplikace NTS ( Nesená Tekutá Strava). Při pochodu Veselí – Kuželov si stanovila úkol, vyzkoušet nový prvek v oblasti NTS a to NTS – 1 / 2. Tuto tekutou stravu jsme obdrželi od kmotříčka Látala z Bzenca, který nám k ní přidal recept na její výrobu. Kmotříček Látal nám prozradil, že po požití této tekutiny vždy dostane mladistvou sílu při které ve svých sedmdesáti letech  porazí v lese dva stromy a poté se ještě ohlíží po mladých děvčatech. Recept a dávkování této tekuté stravy je přísně tajen, jen můžeme prozradit, že chutná jako NTS -  2 ( konzervace kvašením ), ale účinky se projevují jako u NTS – 1 ( konzervace destilací ).

Po obědě se slavná 5. kolona vydala na další pochod. Tempo bylo pomalejší a na vojácích bylo znát, že mají po klasickém obědě těžké a ztuhlé nohy.Velitel Rennda proto vydal rozkaz k požití patřičné dávky NTS 1 / 2, což vojáci rychle a s radostí provedli . Účinky NTS ½ se dostavili okamžitě a vojáci nasadili opět tempo pravých francouzských revolučních vojsk.

V odpoledních hodinách po dlouhém a vyčerpávajícím pochodu stanula slavná 5. kolona na kopci ležícím severozápadně od Kuželova. Po krátké poradě a odpočinku se slavná 5.kolona z taktických důvodů rozdělila na dvě skupiny. Trasa první Obrazekskupiny pod velením Renndy směřovala přímo do vesnice Kuželov, aby vesnici vyčistila od nepřátelských vojsk a pokračovala do místa stavby tábora a to do prostoru východně nad vsí k větrnému mlýnu. Ve vsi byla tato skupina místními obyvateli vřele vítána jako armáda osvoboditelka a dostalo se jí bohatého občerstvení. Druhá skupina pod velením furýra Maina obešla velkým obloukem Kuželov a zajistila vyčištění prostoru východně od větrného mlýna od nepřátelských vojsk.Obrazek Furýr Main byl pověřen tímto úkolem z důvodu znalosti tohoto území, které poznal když ještě sloužil ve službách krále Václava Havla jako mušketýr a strážce hranic. Zavzpomínal si, jak v mládí chytal zločince kráčející z východu na západ. U větrného mlýna se obě skupiny opět spojili a postavili tábor .

 

Zapsal Olda ml.voj.