Jdi na obsah Jdi na menu
 

UBU 2009 hlášení

27. 2. 2009
 

Hlášení o akci : UBU  2009


Místo akce :

 

        Páté soustředění vojáků 5. kolony a jejich přátel, které se uskutečnilo 20. – 22. února ve výcvikovém středisku v Ubušíně u Jimramova pod krycím názvem UBU 5/9


 Cíl akce :

Jednalo se o komplexní polní výcvik, kdy vojáci 5. kolony a jejich přátelé ve zbrani se sešli, aby si jako tvrdí pěšáci procvičili základní vojenské zvyklosti a povinnosti, počínaje cviky se zbraní a konče manévrováním pelotonu v těch nejnáročnějších klimatických podmínkách. Nedílnou a důležitou součástí výcviku vojáků 5. kolony je i psychická příprava. Jejím hlavním cílem je nacvičit a dobře zvládnout odloučeni od domova, relaxaci a odpočinek každého jednotlivce, což je základ pro plnění úkolů celé jednotky. Dalším úkolem soustředění vojáků 5. kolony je samozřejmě také bádání a procvičování využití NTS.

 

Průběh   akce  :

Účastníci výcviku se sjížděli ze severofrancouzských departementů Čechy  a Morava do Jimramovského kantonu v pátek večer.

Tradičně jsme se přivítali a klábosili až do půlnoci. Letošní Ubušín nás přivítal ve své bílé kráse tak, jak to v polovině února na Vysočině má být. Dva předešlé ročníky byl Ubušín bez sněhu, což bylo dobré pro výcvik manévrování, ale pro pochod nám tato podoba moc nevyhovovala, máme rádi tvrdé podmínky. Známé heslo” Těžko na cvičišti, lehko na bojišti” jsme přeložili pro potřeby výcviku vojáků 5. kolony na heslo “ Pot šetří krev”. Obrazek

V sobotu po dobré snídan (Renda nám připravil dva druhy výborných pomazánek), jsme vyrazili na cvičák. Procvičování školy vojáka a školy pelotonu potřebovali nováčci, staré kníry i naše vejšky jako sůl. 

  Po obědě nás čekal tradiční a velmi oblíbený pochod  UJU-(Film zde) (čti "užu") Ubušín-Jimramov-Ubuším. Letos to díky sněhové nadílce nebyla jen procházka, ale tvrdý pochod. Ryngo si  vyzkoušel použití sněžnic. Trasa vedla částečně po silnici, částečně po polícObrazekh a také lesní pěšinou podél potoka. Cíl byl jasný - cukrárna.

Někteří kamarádi, kteří na UBU nejezdí, nám Obrazeknevěří a říkají, že Cukrárna je jen krycí název pro hospodu. Dokládáme tedy letos pár fotek jako důkaz. V cukrárně bývá vždy dobře, po konzumaci zákusků a likérů se ale vracíme do Ubušína, samozřejmě spořádaně a to díky našemu neustálému výzkumu používání a dávkování NTS.

 Sobotní večer byl velmi kulturní, voltíci z 18é povýšili jednoho svého vojína na furíra což je spojeno s určitým rituálem, kterým musel projít.  My ostatní jsme měli možnost ochutnávat dobrá vína a poslouchat zajímavé vyprávění světoběžníka Oty a sledovat jeho ukázku tance šamanů.

 Ani letos nezapomínáme na výzkum používání NTS. Dávkování nám už nedělá problémy, ale nežádoucí vedlejší účinky, což jsou stálé zastávkObrazeky bObrazekěhem pochodu po požití NTS,  nám nedávají spát.

Byli proto vybráni dobrovolníci, kteří měli zjistit, kolik vlastně voják snese požít NTS než se po..ˇ´, aby mohl velitel vhodně určovat přestávky  během pochodu. Výsledky u NTS 1 i u NTS 3 jsou překvapivé, voják vydrží mnohem víc, než si sám myslí a v dosavadní praxi často používané přestávky jsou ztrátové.

Velký dík patří Rendovi za jeho kuchařské mistrovství a péči ubytovatele a taky jeho pomocníkům ( zahlédl jsem mimo jiné u dřezu také  pana seržanta a pana kaprála)  .

SoObrazekustředění vojáků 5. kolony tak můžeme zhodnotit jako velmi úspěšné, žádný z vojáků neumrznul (i když někteří měli namále), opět jsme významně pokročili ve výzkumu použití NTS a samozřejmě jsme se poctivým výcvikem dobře připravili na bitvy a pochody, které nás letos čekají.


Zapsal  Olda  ml. voj. 5. kolony