Jdi na obsah Jdi na menu
 

 ObrazekČestná legie  

 

 

ŘÁD ČESTNÉ LEGIE
Řád Čestné legie (l'Ordre de la Légion d'honneur) byl ustaven 19. května 1802 jako ocenění mimořádných vojenských nebo občanských zásluh. Jeho podoba vychází z římských tradic a využívá římské symboliky orlů doplněné o červenou stuhu převzatou ze starého monarchistického Vojenského řádu svatého Ludvíka. Tím návaznost končí. Královská ocenění zrušená během Francouzské revoluce jako symbol nerovnosti mezi lidmi byla udělována pouze za vojenské zásluhy a téměř výhradně jen šlechtě nebo vysoce postaveným lidem. Řád Čestné legie taková omezení nezná.

Má podobu pětiramenné hvězdice, jejíž paprsky jsou dvojitě rozeklány a zakončeny kuličkou. Lícová strana řádu nesla původně Napoleonovu podobu, dnes je na ní ženská hlava jako symbol francouzské republiky. Zadní stranu zdobí nápis Honneur et Patrie (čest a vlast). Jednotlivé prvky výzdoby se mění v závislosti na hodnosti, s níž roste i velikost hvězdice a způsob nošení.

Podle významu uděleného řádu se jeho nositelé dělí do tří nižších hodností: rytíř (chevalier), důstojník (officier) a komandér (commandeur). Vyššími hodnostmi je tzv. velkodůstojník (grand officier) a nositel velkokříže (grand-croix). V čele řádu stojí velmistr, jímž je tradičně hlava státu – francouzský prezident.

Nositelem řádu Čestné legie se může stát muž i žena bez ohledu na původ a národnost. Velmi často je udělován bývalým členům vlády, poslancům a senátorům po skončení jejich mandátu stejně jako bývalým velvyslancům a členům diplomatického sboru. Mezi nositele patřila i řada Čechů – například prezidenti Tomáš G. Masaryk, Edvard Beneš a Václav Havel (nositel velkokříže), architekt Josef Gočár, historik a diplomat Jaroslav Šedivý či letec generál František Peřina.